EDT, EDP, P és a többiek! Mit jelentenek ezek a jelölések? Témakör: Parfüm iskola

Parfüm jelölések:

Az illatszer gyakorlatilag olyan illóolaj keverék, amit tömény, nagy tisztaságú alkoholban oldanak fel. Ebből már következik, hogy az illatszerek töménysége, ereje – azaz olaj-alkohol aránya – nagyban különbözhet. A parfüm a legerősebb illatszer, hiszen ennek a legmagasabb az olajtartalma, ami számokra fordítva azt jelenti, hogy 15-25 százalékban tartalmaz parfümolajat. A többi illatszer eau-nak, azaz illatos víznek minősül. Tehát a parfümöt követi az Eau de Parfum, majd következik az Eau de Toilette (toalettvíz), végül a leghígabb az Eau de Cologne (kölnivíz)…

A parfümolaj aránya:

  • Eau de Cologne (EDC) – 2-5 %
  • Eau de Toilette (EDT) – 4-8 %
  • Eau de Parfum (EDP) – 8-15 %
  • Parfüm (P) – 15-25 %

A helyzetet azonban tovább bonyolítja, hogy egyes parfümgyártók újabb elnevezéseket is bevezettek. Ilyen a Parfum de Toilette, mellyel általában ugyanazt a koncentrációt jelölik, mint az EDP esetében, de az sem kizárt, hogy EDP és parfüm közötti töménységet kapunk. Az újabban forgalomba került Eau Frache általában kevesebb, mint 3 százalékban tartalmaz a parfümolajból. Persze előfordulhat az is, hogy a keverékarány nem egyeznek a kapott elnevezéssel. Általában igaz, hogy minél több parfümolajat tartalmaz a kompozíció, annál hosszabban tart az illat, és egyben annál magasabb is az egységnyi ára.

Az Eau de Toilette és az Eau de Cologne-t használhatjuk, az Eau de Parfum azonban már töményebb változat, ami hosszabban megmarad a szárazabb bőrűeknek tehát különösen ajánlott. A parfüm persze a legerősebb és leghosszabban tartó. Bár drágább hígabb társainál, bölcsen használva tovább eltarthat azoknál.

A FEROMON X parfüm “P” jelölésűek

tehát “Parfüm” töménységüknek köszönhetően sokáig megmarad az illatuk. Franciaországban például igen kelendőek a parfüm töménységű illatszerek hiába, a francia nők tudják ezeket értékelni és használni. Ügyelj arra, hogy a töményebb illatszerekből elég csupán a fül mögé (bár itt hamar elillan), nyakra, mellek közé, csukló belső részére, kar vagy térdhajlatba, sőt akár a boka belső részére is (ne lepődjünk meg, az illat felfelé száll) tenni.

Ami még igen lényeges, hogy a különböző erősségű kiszerelések (EDT, EDP, P, stb.) hasonló illatélménnyel szolgálnak, de nem pontosan ugyanolyannal! Az összetételük és a hatásuk is gyakran különbözhet, az Eau de Toilette például hamar kibontakozhat majd leszáradhat, míg a parfüm lassabban tárulkozik fel és hosszabban tart. A töményebb verzió gyakran alkalmibb, nyíltabban szexis, tehát tartalmában, jelentésében is mélyebb illat így éljünk vele.

« Meddig jó egy parfüm?
Hogyan használd hatékonyan a Feromon X Parfümöt? »